052-9770455 :פנו אליי
הכנה לכיתה א'

הכנה לכיתה א'

 הכנה לכיתה א' – הורים, זה לא משחק ילדים – איך להכין את הילדים שלנו להצלחה בבית הספר

 

ציונים, משמעת, חברים, תחרות, חוקים, שיעורי בית, לחץ, מבחנים, הישגים, דרישות.

 

אלו מילים שמתרוצצות בראשי ההורים עם כניסת ילדם לכיתה א'

עבור הילדים פתיחת שנת הלימודים מלווה בשינויים, חששות, דאגות, ציפיות ובעיקר התרגשות גדולה.

גם ההורים לחוצים וחרדים לקראת המעבר של הילדים לבית הספר ולא תמיד ברור מי לחוץ יותר ההורים או הילדים

 

ממה חרדים ההורים?

מה יקרה אם ייפגע? חרדה פיזית

החרדה הראשונה היא הבסיסית ביותר. אנחנו תוהים איך יתמודד הילד עם המסגרת הגדולה, איך הוא יתמודד עם מפגש ילדים גדולים ממנו? מה יקרה אם יפגע ואיך יתמודד עם גילויי אלימות בתוך בית ספר?

מה יקרה אם ייכשל? חרדה נפשית

החרדה השנייה היא חרדה מכישלון. האם יצליח הילד להתמודד עם המטלות הלימודיות? האם הוא בשל לכיתה א'? האם יעמוד בלחצי המערכת? האם המורים והמערכת תבין את הילד שלי, תעודד ותתמוך?

מה יקרה אם לא אסכים עם המורה? חרדה לסמכות ההורית

החשש האחרון הוא חשש מפער בין השקפת העולם החינוכית של בית הספר לבין הערכים שלנו ההורים והשקפת עולמנו. הורים רבים תוהים איך יצליחו להשמיע את הקול שלהם בתוך המערכת? האם יצליחו עדיין להשפיע על הילד והאם יצליחו לעודד ולדרבן את הילד בלי ללחוץ ולקלקל?

 

מה יש בה בכיתה א' שהוא כל כך מיוחד?

כיתה א' היא אחת הצמתים החשובים בחיים של ההורה והילד זו הפעם היחידה שבה הילד יתחיל את בית הספר, זו הזדמנות חד פעמית להתחיל 'ברגל ימין'. להתחיל עם גישה נכונה, עם הרגלים נכונים, כדי להצליח וליהנות מהלימודים ומבית הספר.

 

ילדי כיתה א' – יבשת חדשה

עבור ילדי כיתה א' לעבור מהגן לבית הספר זה להגיע ליבשת חדשה. לא משנה כמה נכין אותם עדיין המפגש הוא ראשוני, בלתי מוכר ומאוד מאתגר. לילדי כיתה א' יש המון חששות לצד ציפייה והתרגשות גדולה. שנה שלמה בגן הכינו אותו לרגע הזה והנה הרגע מגיע, זהו רגע מלחיץ ולא פשוט.

 

אז מה עושים? איך מרגיעים?

 

1.זה בית הספר – הכירו לילדים את בית הספר ואת הצוות

עוד לפני תחילת שנת הלימודים חשוב שנכיר לילד את הדרך לבית הספר, ניכנס איתו בשער בית הספר, נטייל בחצר בית הספר, נוציא כריך ונאכל יחד איתו במגש המשחקים ואפילו נשחק איתו במגרש בית הספר.

 

אם זה אפשרי חשוב גם שנכיר לו את מבנה בית הספר מבפנים. לאורך כל הטיול שלכם בבית הספר הקפידו לספק לילדים רק עובדות ובלי פרשנויות. למשל: "זה בית הספר החדש שלך", "כאן משחקים", "בהפסקת עשר אוכלים את הכריך", "לכיתה שלך עולים במדרגות" וכל עובדה אחרת הרלוונטית למיקום הכיתות.

 

2.ציפיות גבוהות מרתיעות– תאמו ציפיות והמעיטו במשפטים מלחיצים

היצמדות לעובדות, מרככת ולא מעמידה ציפיות גבוהות העלולות להפחיד את הילד. העובדות הנאמרות בטון ענייני ונינוח יוצרות ביטחון ועוזרות להתמצא טוב יותר ונכון בבית הספר.

 

לעומת זאת, ישנם משפטים מלחיצים שבהם דווקא חשוב להמעיט. כמו למשל: "אתה כבר גדול", "בבית הספר כבר לא תוכל….", "בבית הספר תצטרך…", "בבית הספר לא משחקים אלא לומדים", "בית ספר זה לא גן ילדים" ועוד.

הילד די נבהל ממשפטים אלו משום שנוסף על הלחצים הטבעיים שלו אנחנו למעשה מוסיפים לחץ נוסף והוא לעמוד בציפיות שלא כל כך ברורות לו. לפחות את זה כדאי לחסוך ממנו

 

3.תיירים בארץ חדשה?  שתפו אותם בחוויות חיוביות

 

אתם מכירים את אוטובוס התיירים שלוקח אותנו לסיור בעיר החדשה ואנחנו מסתכלים בעיניים משתאות על הרחובות, המבנים, האנשים? מוכרת לכם החוויה?

 

כך מרגישים הילדים שלנו שעולים לכיתה א'. הם מרגישים תיירים ביבשת חדשה שאינה מוכרת להם. אחת הדרכים לעזור להם להיקלט בארץ חדשה היא לשתף אותם בחוויות הנעימות שלכם.

תרגיל שאני מציעה להורים שילדם עולה לכיתה א'

לכו עם הילד לבית הספר, למדו אותו את הדרך לבית הספר  ותוך כדי הליכה, שתפו את הילד שלכם בחוויות הנעימות שלכם מבית הספר והתמקדו בדרך לבית הספר בדברים יפים שאתם נתקלים בהם בדרך. שלבו בשיחה מילים חיוביות על בית הספר והלימודים.

הסתגלות ושינוי יכולים לקרות רק תוך כדי תנועה. בהליכה לבית הספר אתם יכולים לשוחח, לחזק ולהנגיש את בית הספר לילד וגם לוודא שההסתגלות וההתמצאות של הילד במרחב בית הספר תהיה הרבה יותר טובה ונינוחה.

אחד ההורים שעשה את התרגיל לפני פתיחת שנת הלימודים, סיפר לי שנקודת המבט שלו על בית הספר השתנתה תוך כדי הליכה והתמקדות בדברים היפים שבדרך "אין ספק שילדינו הם ילדותנו השנייה", הוא הוסיף.

ועדיין נשארתם עם שאלות כמו:

איך נעזור לילד שלנו להתחיל את שנת הלימודים ברגל ימין?

איך נעזור לילד שלנו להסתגל לשינויים?

איך נתגבר על החששות והפחדים?

מזמינה אתכם לסדנה מרתקת בה  תקבלו טיפים חשובים וקלים ליישום

איך  לצייד את ילדכם בכישורים המנצחים ואיך להתכונן בצורה הטובה ביותר למעבר ילדכם לבית הספר ולכיתה א' בפרט

מלאו פרטים בדף המצורף והבטיחו את מקומכם

http://alizazvia.ravpage.co.il/parents

הכותבת

עליזה צביה.A. Mחינוך

מומחית לאימון התנהגותי קוגניטיבי,

מפתחת מודל ש.מ.ש לתקשורת ויחסים בינאישיים.

נייד- 052-9770455

השאר תגובה

× שלחו לי הודעה בוואצאפ