052-9770455 :פנו אליי
תחרותיות, השגיות

תחרותיות, השגיות

האם תחרותיות תוביל את ילדכם להיות הישגיים יותר?

כהורים וודאי נתקלתם לא פעם בשאלה האם לחנך את ילדיכם להישגיות או האם כדאי לעודד תחרותיות על מנת להגיע לתוצאות טובות יותר. מוטיבציה, תחרות והישגיות הינם מושגים נפוצים בשפה היומיומית שלנו ואולי תהיתם מה באמת ההבדל בין השניים. בסדנת ההורים השבועית דנו בדיוק בשאלות אלה – כיצד ניתן לעודד את ילדינו? והאם תחרותיות תעורר מוטיבציה או שמא הישגיות?

הדיון בסדנה היה סוער, מדובר בנושא טעון עבור ההורים והיה קשה להגיע להכרעה בענין. אחת האמהות טענה בכל תוקף שבלי תחרות אין הישגים. אחרים הסכימו והוסיפו כי לא ניתן להגיע לתוצאות טובות ללא תחרות והכול תלוי במבחן התוצאה.

לעומתם טענו הורים רבים שיש למנוע תחרותיות משום שהיא מעודדת אלימות, יוצרת מאבקי כוח וגורמת לסכסוכים. כראיה טענו כי כיום ישנה תחרות ועדין ציוני הילדים נמוכים להפליא. כמו כן, אב אחד טען בלהט כי ציונים גורמים למתח, לחץ ותחרות ויש לבטלם לאלתר. עוד הוסיף כי בתחרות תמיד יהיה מפסיד וההפסד הופך להיות מרכז התחרות.


האם תחרות באמת מעודדת מוטיבציה?

נהוג לחשוב כי תחרותיות היא הכלי הטוב ביותר לעידוד מוטיבציה.
יש לא מעט הטוענים כי בבתי הספר יש צורך במבחנים, תחרויות שונות כי רק אלה יובילו להישגים גבוהים. מצד שני, בתקופה בה הידע הוא עצום והפרט לא יכול להשתלט עליו לבדו, עולות יותר ויותר טענות של מומחים מתחומי החינוך כי יש לעודד שיתוף פעולה, עבודת צוות והפריה הדדית. בנוסף טענו כי אדם שחי בתחרות, חי חיים מלאי פחד ולחץ ומה יהיה מצבו כאשר לא ינצח? כאשר לא יגיע ראשון?

1.הדרכת ההורים שהעברתי לאחרונה כללה בין היתר הסבר על ההבדלים בין 2 הגישות:

בתחרות לרוב המניע הינו חברתי. זוהי פעילות שבה ישנה התמודדות בין פרטים או קבוצות וישנה מטרה רשמית, אם כי ההנאה מהפעילות עצמה היא גם חשובה.

2.הישגיות זוהי פעילות שבה ההישג ומיצוי הפוטנציאל האישי של האדם, הוא המטרה. מניע ההישג הוא הרצון להשיג מטרה בעלת ערך או חשיבות, באמצעות השקעת מאמץ ועמידה בסטנדרטים של הצלחה. בנוסף מניע ההישג הוא חלק ממערכת צרכים המפעילה אותנו לשאוף גבוה. אנו מונעים מהרצון לזכות בתחושת סיפוק הנובעת מתוך התגברות על מכשולים והשגת יעדים.

לכולנו יש מניע שדוחף אותנו להישגים. ההבדל בינינו הוא מידת ההשקעה למען מטרות אלו. אדם בעל צורך הישגי גבוה יהיה מוכן להשקיע יותר זמן ומאמצים כדי לממש את מטרותיו. אדם זה מאופיין בשאיפה למצות את יכולתו האישית ומניע ההישג יעודד מוטיבציה פנימית.

לא כל האנשים בעולם הם אנשים הישגיים ותכונה זו אינה תכונה מולדת. זוהי תכונה שמתפתחת לאורך החיים בהתאם לסביבה בה גדלנו, לאופיינו ולאירועי החיים. אנשים הישגיים שופטים את עצמם על פי הדרך בה הם מתקדמים ושואפים תמיד להיות טובים יותר. לרוב, תכונה זו תבוא לידי ביטוי במגוון העיסוקים של אותו אדם.

תחרותיות היא השאיפה להגיע לתוצאה הטובה ביותר, התחרות נתפסת כמחלוקת בין האנשים לגבי מי ינצח ומי יפסיד ומימד האמון בין האנשים נמוך יותר. בנוסף מדובר בגישה פאסיבית משום שהבחירה נעשית על ידי הסביבה אשר תבצע הערכה ותקבע על פי את המנצחים. מניע התחרות יעודד מוטיבציה חיצונית בלבד. אדם תחרותי שואף לנצח וזה הדבר שמניע אותו, הוא עסוק בתוצאה עצמה ולא בדרך. אנשים תחרותיים שופטים את עצמם על פי התוצאות.


הישגיות ככלי מנצח

"מוטיבציה היא הרצון להשקיע זמן ומאמץ בפעילות מסוימת גם שהדבר כרוך בקשיים, במחירים גבוהים ובאי הצלחות" (אבי עשור, 2001)

הרצון להגיע להישגים הוא המניע הדוחף את האדם לשאוף גבוה יותר ותחושת הסיפוק והשיתוף תורמת מוטיבציה גבוהה להשגת המטרות תוך התמודדות עם האתגרים וכן עם כישלונות ואכזבות. הישגיות מעודדת לשיתופי פעולה, תורמת לשיפור תמידי ועקבי של האדם ולכן רק הישגיות תוביל לתוצאות גבוהות. כיום הילדים נולדים לתוך שפע והאפשרויות הן אדירות. אנחנו מלמדים את הילדים שהשמיים הם הגבול אך לא נותנים להם את הכלים הנכונים.היום צריך להניע אותם אחרת. אז איך נעשה זאת?


איך בכל זאת מומלץ לעודד את ילדינו להישגיות?

ניתן לעודד הישגיות על ידי פעולות פשוטות בחיי היום יום. נעודד את הילד למצוא פעילויות או תחביבים שמלהיבים ומסקרנים אותו כמו שילוב בתחומי הספורט השונים או חוג הישגיי. השמיים הם הגבול ויש לגרום לילדינו להפנים זאת לכן נשבח אותו על דרכו, נקשיב לחוויותיו ללא שיפוט וביקורת וניתן לו מרחב יצירה ויזמה.כדאי לשתף את ילדינו בחלומות שלנו ולקבל אותו ללא תנאי. בצורה יגדל בצורה הישגית, חדורת מוטיבציה ובעל בטחון עצמי.


טיפים לעידוד הישגיות

· נעודד את הילד למצוא את הדברים שמלהיבים ומסקרנים אותו

· נשתף את הילדים בחלומות שלנו בשיחות גלויות ופתוחות

· ניזום הזדמנויות לשיתוף פעולה בין החברים והמשפחה

· נעודד השתתפות בספורט או בחוג הישגי וקבוצתי

· נעודד את הילד להעז ולחלום-השמיים הם הגבול

· נשבח את הילד גם על הדרך ולא רק על התוצאה

· נפחית השוואות בינו לבין חבריו,בינו לבין אחיו

· נקשיב לחוויותיו של הילד ללא שיפוט וביקורת

· נשבח את הילד לפחות 3 פעמים ביום

· ניצור מרחב בו הילד יכול ליצור וליזום

· נשחק עם הילד במשחקים של פעם

· נקבל את הילד שלנו ללא תנאי

השאר תגובה

× שלחו לי הודעה בוואצאפ