תקשורת מחברת (1)

"מודעות עצמית לא מבטיחה אושר אבל היא בעלת בריתו"/סימון דה בובואר

 

 מהי הגישה הקוגניטיבית התנהגותית, ה-CBT ?

 גישת ה-CBT – פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית, מתמקדת בפתרון בעיותיו של האדם בהווה ובביצוע השינוי שיזמן עתיד טוב יותר עבורו. על פי גישה זו, ישנם מצבים בחיים בהם אמונות שהתקבעו בנו, ודרכי חשיבה והתנהגות שסיגלנו עם השנים, הופכות לבלתי רלוונטיות ולמגבילות כשאנו נדרשים לפתרונות. הגישה ההתנהגותית קוגניטיבית פועלת להבנת התהליך שבו נוצרה בעיה כלשהי ולאופן בו היא  משמרת את עצמה. מתוך הכרת הבעיה, האדם לומד לחולל את השינוי הנדרש בחשיבה ובהתנהגות, ומצליח להפחית את המצוקה בה הוא נתון.

אימצתי את הכלים הטובים של גישה זו, ואני משלבת אותם בתהליכי הטיפול והאימון בשיטת הש.מ.ש שפיתחתי – להשגת תוצאות מוצלחות בזמן קצר יחסית.

 

תחומי האימון הקוגניטיבי התנהגותי 

כלי ה-CBT בהם משתמש מטפל ומאמן התנהגותי קוגניטיבי, נותנים מענה למגוון בעיות: ביטחון עצמי נמוך, מצבי לחץ, מעברים בחיים, בעיות התנהגות, כישורים חברתיים, מיומנויות תקשורת, משברים במערכות היחסים, בעיות קשב וריכוז ועוד.

 

תהליך הטיפול והאימון הקוגניטיבי התנהגותי 

האימון בגישת ה-CBT מדגיש את השותפות בין המתאמן למאמן. המתאמן אקטיבי בתהליך בדיוק כמו המאמן. הוא נדרש לאחריות, מחויבות לתהליך ולתרגול בין המפגשים.

באימון התנהגותי קוגניטיבי הדגש מושם על אירוע-מחשבות-תוצאות = אמ"ת. הנחת האימון היא שכל שינוי בגישה יוביל לשינוי התנהגות ולהשגת המטרות שהציב לעצמו המתאמן. יצירת  השינוי בהתנהגות נעשית באמצעות טכניקות שונות כגון מתן חיזוקים, לימוד מיומנויות, הפנמת אופני התנהגות יעילים והקניית כישורים להתמודדות עם בעיות.

תהליך האימון מובנה, הוא ממוקד מטרה וקצר מועד ותוצאותיו ניתנות למדידה.

הנחות היסוד של הטיפול והאימון הקוגניטיבי התנהגותי  

  • האמ"ת היא רק בראש
  • שינוי במחשבות ובאמונות יוביל לשינוי בהתנהגות
  • המתאמן מומחה לבעיה – המאמן מומחה לתהליך
    מה ירוויח המתאמן בתהליך?
  • שינוי תודעתי עמוק
  • שינוי עמדות שליליות כלפי עצמו והסביבה
  • חיזוק האמונה העצמית ביכולותיו וכוחותיו
  • תפקוד יעיל בכל מעגלי החיים
  • אושר וסיפוק מחייו

המודל הקוגניטיבי-התנהגותי עוזר למתאמן להפחית לחצים, לקרוא נכון את מפת המציאות,
לשנות דפוסי חשיבה מגבילים ובלתי יעילים, ולחיות בהתאם למטרותיו וחלומותיו.