052-9770455 :פנו אליי
הצלחה חברתית

הצלחה חברתית

כיצד הורים יכולים לתרום להצלחה החברתית של ילדיהם?

כל ילד הוא נסיך להוריו וכל הורה רוצה לראות את ילדו מצליח, משתלב ומקובל. אנו ההורים מתאימים ומרפדים עד כמה שאפשר את סביבתו של הילד על מנת לתת לילד שלנו את הטוב ביותר. אנו מטפחים את ביטחונו העצמי מתוך שאיפה שיהיה מקובל ואהוב, אבל כשהנסיך שלנו יוצא למגרש המשחקים של החיים הוא פוגש נסיכים נוספים.

תפקידי כמנחת הורים, הוא לסייע לכם ולילדכם לגשר בין מגרש המשחקים הביתי לבין העולם שבחוץ. הדרך הנכונה לעשות זאת היא באמצעות הקנית כישורים חברתיים שיעזרו לו להתמודד בהצלחה עם המצבים השונים שהמציאות מזמנת, ולתפקד נכון במפגש עם בני גילו. במהלך שנות עבודתי כמאמנת ומדריכת הורים, צברתי ניסיון רב בזיהוי תכונות אופי וכישורים חברתיים אשר מאפיינים ילדים מקובלים חברתית. אני מאמינה שכל ילד יכול להשתלב בסביבתו בהצלחה באמצעות הכלים הנכונים.


אילו כישורים חשובים להשתלבות חברתית מוצלחת של ילדכם?

חברות – ילד בעל יכולת חברות הוא ילד המגלה יוזמה חברתית, בעל יכולת לפענח רמזים חברתיים ולהסיק מהתנהגות הזולת על מחשבותיו ורגשותיו. מחקרים מוכיחים שילדים אהובים ומקובלים הם אותם ילדים בעלי יכולת לזהות את העיתוי הנכון להצטרפות לפעילות הקבוצה.
קבלת החלטות – זהו כלי חשוב שילווה את הילד שלכם גם בבגרותו. ניתוח הסיטואציה החברתית באמצעות זיהוי הגורמים, המצבים והבעיות, מהווה איסוף מידע חשוב. היכולת לערוך שיקולי רווח והפסד ולהציע פתרונות חלופיים, מסיעת לילדכם בקבלת החלטות והשתלבות בסביבה החברתית.
נימוס ודרך ארץ – הפנמה של נורמות התנהגות מקובלות היא תנאי הכרחי להשתלבות בחברה. ילד המסוגל לקבל ולנהוג בהתאם לנורמות אלו, תוך בחינת הדרכים העומדות בפניו, הוא ילד בעל סיכוי טוב יותר להשתלב ולהיות אהוב על סביבתו.
תקשורת בין-אישית – ילדים מקובלים ואהודים הם אלו המסוגלים להעביר מסרים מילוליים באופן ברור ומדויק, תוך הקשבה וכבוד לדברי האחר. הקנית היכולת לשתף ברגשות, במחשבות ובדעות,היא אחד הכישורים החשובים בבנית יחסי קרבה ואינטימיות אשר יקדמו את ילדכם מבחינה חברתית.
יישוב קונפליקטים – עלינו כהורים להבין שקונפליקט הוא מצב יומיומי הדורש מיומנות והתייחסות עניינית, תוך הכרה במגוון הפתרונות והחלופות לפתרונו. יכולתו של הילד לבקש עזרה ולזהות את הגורמים אליהם הוא יכול לפנות לקבלת עזרה או עצה, יכולה להיות ההבדל בין דחיה להצלחה חברתית.
שימוש בהומור – ההומור מאפשר לפתור בעיות בדרך לא שגרתית, תורם לקשירת קשרים חברתיים, שחרור מתחים ויצירת אוירה חיובית. בנוסף, הומור הוא כלי להעברת מסרים חברתיים חשובים, אשר יכול לקדם משמעותית את ילדכם.


כיצד להקנות לילדכם כישורים חברתיים?

כצעד ראשון בדרך להצלחה חברתית של ילדכם, שאלו את עצמכם מהם הכישורים החברתיים החשובים לכם ולתפקוד הילד, במה הוא מצטיין ובאיזה תחום יש מקום לשיפור. לאחר שעניתם על שאלה זו, העבירו את המסר לילדכם באמצעות דוגמה אישית – שתפו את הילד בפתרון בעיות והדגימו התנהגות חברתית נאותה שתעודד הפנמת נורמות מקובלות. הילדים שלנו הם חקיינים מעולים – אל תסתפקו בהסבר לילד כיצד לנהוג, נהגו כך בעצמכם.

כחלק מתהליך הקניית הכישורים החברתיים אותם אתם מעוניינים לחזק, השתדלו ליזום מצבים בהם כישורים אלה יבואו לידי ביטוי, כגון משחקי קופסה או סיטואציות בהן הילד נדרש להביע את דעתו ומחשבותיו. נסו ליצור מצבי הפסד וניצחון ולראות כיצד מתמודד הילד במצבים אלו, להזמין חברים אישיים של הילד ולחלק את תשומת לבכם בינו לבין חבריו. ארחו חברים שלכם והדגימו לו באמצעות התנהלותכם החברתית, כיצד לנהוג בסיטואציה כזו.


זכרו: רק דוגמה אישית תוביל ללמידה משמעותית.

בהתמודדות עם מציאות משתנה ובלתי צפויה, דרשו מעצמכם את אשר אתם דורשים מילדיכם: אמירת אמת, כבוד לעצמי ולזולת, משמעת עצמית, שיתוף ברגשות, שמחת חיים והומור. הקניית ערכים וכישורים אלו תבטיח שהנסיך שלכם יזכה להערכה וקבלה לא רק בבית, אלא גם בסביבתו החברתית.

המציאות הדינמית של חיינו מציבה בפנינו אתגרים אישיים ומשפחתיים לא פשוטים. אני מאמינה שמודעות לנושא, בשילוב עם ליווי מקצועי, יכולים להביא לשיפור משמעותי בכל תחומי החיים, ובכלל זה במערכות היחסים, במישור המשפחתי ובמישור האישי. על מנת להתמודד עם אתגרים אלה, אתם מוזמנים ליצור עמי קשר לשיחת הנחייה ואימון אישי, בה נוכל לבחון את התחומים הטעונים שיפור, ולמצוא את הדרך הטובה ביותר להתמודד עמם ולחזק את מערכות היחסים בחייכם.

השאר תגובה

× שלחו לי הודעה בוואצאפ