052-9770455 :פנו אליי
הרווח שבין ילדות לבגרות

הרווח שבין ילדות לבגרות

תקופת ההתבגרות – תקופת מעבר 

תקופת ההתבגרות הנה תקופת המעבר בין הילדות לבגרות. כמו כל תקופת מעבר, גם תקופה זו מאופיינת בזעזועים, משברים, מצבי אי ודאות וכאב. חלק גדול מהכאב של גיל ההתבגרות נובע מחוסר הביטחון בעולם הסובב את המתבגר ובתחושת חוסר השייכות.

קורט לוין מכנה את המתבגרים "אנשי השוליים" מכיוון שהם אינם שייכים עוד לעולם הילדים אך גם עדיין לא שייכים לעולם המבוגרים. המתבגר מצד אחד מתבקש להתנהג כבוגר בכל הנוגע לחובותיו ומהצד השני זוכה ליחס של ילד בכל הנוגע לזכויותיו. חוסר האיזון בין החובות לזכויות מגביר את הבלבול אצל המתבגר ביחס לזהותו האישית ותורם למשברים האישיים שחווה המתבגר, המובילים להתנהגויות תוקפניות, התפרצויות זעם או הסתגרות ודיכאון. הבלבול, יחד עם השינויים הפיזיולוגים של המתבגר, הופכים את גיל ההתבגרות לגיל של טלטלות, קונפליקטים בלתי פוסקים ותחושת חוסר שייכות. הרצון של המתבגרים להשתייך מלווה בניסיונות למצוא את מקומם – זהו הגיל שבו הם מתחילים לבנות את הפאזל המורכב של אישיותם.


שלושה מושגים מרכזיים מלווים את גיל ההתבגרות:

עקרון העדר

החברים תופסים מקום מרכזי בעולמו של המתבגר. המילה "כולם" היא מילה נפוצה – אנחנו כהורים שומעים אותה יותר ויותר: "כולם חוזרים בשעה..", "כולם קנו..", "כולם מקבלים.." וכו'. המקובלות החברתית קריטית עבור המתבגר ולכן הוא יעשה את מה שכולם סביבו עושים – יתלבש כמותם, יתנהג כמותם, יאמץ את אותם סגנונות מוסיקה, תחביבים ותחומי עניין. עובדת היותם כמו כולם מקנה למתבגרים מידה של ביטחון.

החבר הטוב ביותר של המתבגר הוא זה שמשפיע על מערכת האמונות והערכים של המתבגר, שלעיתים מנוגדת לערכי הבית. החבר הטוב ביותר וקבוצת השווים מחליפה את ההורים בתפקידים של תמיכה, קבלה, הרגעה, יעוץ, חיזוק הדימוי העצמי ומקור לחיקוי והזדהות. קבוצת השווים מעניקה תמיכה רגשית חשובה ביותר לביטחונו של המתבגר ובעבור תמיכה זו, מוכן המתבגר לבטל את דעותיו ועמדותיו וכל שכן את הדעות והעמדות של הוריו. המתבגר בגיל הזה נכנע בקלות ללחץ חברתי- הצורך באהדת קבוצת השווים עולה על הצורך בגיבוש זהות ייחודית ועצמאית.

ההורים לעתים מרגישים חסרי אונים מול המתבגר, הם נדחקים מחייו וחשים מבוכה, כעס ותחושה שהם מיותרים בחיי המתבגר, שעד לא מזמן היה הילד הקטן והאהוב שלהם. חשוב לתת למתבגר תחושה שסומכים עליו ועל בחירותיו. זכרו: המתבגרים אינם רוצים שתיעלמו מחייהם – הם רוצים שתהיו ממש מעבר לפינה כשהם זקוקים לכם.


הקהל הדמיוני

קיימת אמונה רווחת בקרב המתבגרים כי הם נמצאים במרכז תשומת הלב והעולם סובב סביבם, הם מניחים שהסובבים אותם עסוקים בהם כפי שהם עסוקים בעצמם. המתבגר רואה עצמו כשחקן על במה ומחכה לתשואות הקהל. מתבגר יתנהג אחרת עם חבריו, בארוחה משפחתית או בכיתה – כשהקהל משתנה, כך גם התנהגותו.


האגדה האישית

ישנן כמה אגדות שהמתבגרים מספרים לעצמם בתקופת ההתבגרות:

– לי זה לא יקרה

– אני בלתי פגיע

– הקיום שלי נצחי

אגדות מעין אלה מובילות את המתבגרים למצבי סיכון כגון שתית אלכוהול, צריכת סמים, נהיגה במהירות מופרזת, אי ציות לחוקים ועוד. האגדה הזו, שהמתבגר הוא בלתי פגיע, מובילה אותו לאימוץ התנהגויות מזיקות מחד, אך מאידך היא מסייעת לו בגיוס כוחות להתמודדות עם מציאות דינמית משתנה ורוויית מתחים. להורים תפקיד מרכזי בהתמודדות זו – הם משקפים את המציאות תוך כדי קיום דיאלוג והימנעות מהטפות מוסר. תתפלאו לגלות כי המתבגר שלכם מבין היגיון – דברו איתו בעובדות, במשפטים קצרים וענייניים וכך תשיגו את המטרה ותצליחו לעזור לילדיכם בהתמודדויות השונות שמזמן גיל ההתבגרות.


משימות המתבגר
– משימות הנער המתבגר במהלך גיל ההתבגרות הן בניית זהות יציבה ושלמה, גיבוש דעותיו ואמונותיו, יצירת תמונת עולם ברורה, הכרה בכישוריו, כישרונותיו, אופיו ונטיותיו. תנו לילדיכם להרגיש יקרים ושווים – כך הם יצליחו במשימת ההתבגרות שלהם.

משימות ההורים – במהלך התבגרות ילדיהם, על ההורים לגבש זהות הורית חדשה, לפנות מקום לקבוצת השווים, ללמוד שפה חדשה ולהכיר בכך שיש להם כמו ילד חדש, ילד שמשתנה ומתעצב.

בשלב ההתבגרות חשוב שההורה של המתבגר יכיר את אפיוני גיל ההתבגרות – רק כך יוכל ללמוד את תפקידו ההורי החדש ולעזור למתבגר הפרטי שלו לעבור את טלטלת גיל ההתבגרות בשלום.
אני ממליצה להורים למתבגרים לחפש קבוצות תמיכה באזור מגוריהם, להתייעץ עם אנשי מקצוע ולא להישאר לבד מול ההתמודדויות הלא פשוטות של גיל ההתבגרות.

"צריך לבדוק, צריך לדעת, צריך לחקור ולדרוש, כי אי אפשר לייעץ או ללמד מבלי להכיר" / יאנוש קורצ'אק.

לתיאום מפגש יעוץ ואימון 052-3684818

השאר תגובה

× שלחו לי הודעה בוואצאפ