052-9770455 :פנו אליי
להיות הורים מצוינים למתבגרים מצוינים

להיות הורים מצוינים למתבגרים מצוינים

מיהו הילד המחונן

הילד שלכם אובחן כמחונן, עבר מבדקים לכיתת נחשון או מופת ואתם מתלבטים:

האם לנתק אותו מסביבת חבריו? האם לרשום אותו למסגרת המיועדת לעידוד מצוינות?

איזו מסגרת הכי מתאימה לו: כיתת מחוננים, כיתות נחשון או מופת?


ההתלבטות

מרבית ההורים הפונים אלי מביעים חשש מאובדן הילדות,מסביבה תחרותית,מהתמודדות עם חברה הישגית שתפגע אולי בדימוי העצמי של הילד.

מנגד חושש ההורה לאבד הזדמנות לשלב את הילד במסגרת בה יוכל למצות את מלוא כישוריו.

מה עושים? מה נכון לילד שלי?

מחוננות היא יכולת אנושית שמתבטאת בעיקר בחשיבה, בהבנה ובסקרנות רבה. מנת המשכל (IQ) של מחוננים גבוהה בהרבה מהממוצע בקרב כלל האוכלוסייה. מחוננות מוזכרת בדרך כלל בהקשר של ילדים או נוער.


רקע גיל ההתבגרות

בגיל ההתבגרות ההשתייכות והחברות הם מוקד התמיכה המרכזי בקרב בני נוער,החברה חשובה להתפתחותם של הצעירים,

לקבוצת בני הגיל תפקיד סוציאליזציה חשוב בקרב המתבגרים,חברי הקבוצה מייחסים חשיבות רבה לנורמות הקבוצתיות ושואפים להשתייך אליה.

לקבוצת החברים שפה משותפת וקודים תרבותיים המאפשרים להבין אחד את השני ,לגבש זהות אישית

ולזכות בהערכת חבריו ובהבנתם.

מכאן יוצא שסביבת החברים היא קריטית להתפתחותו התקינה של המתבגר, בסביבת הדומים לו תהיה לו הזדמנות לפתח ולהתפתח בסביבה תומכת ומאפשרת.

בכיתה בה הקודים התרבותיים שונים, זה "קול" לא ללמוד יתקשה הילד למצות את מלוא כישוריו ולעיתים ייתפס כשונה ויוצא דופן.


קשיים ואתגרים

ככל שהילד מוכשר יותר ותחומי ההתעניינות שלו רחבים יותר ולא שגרתיים דרכו תהיה פחות סלולה והוא יתמודד עם קשיים חברתיים ורגשיים רבים יותר, תלמידים מוכשרים רבים סובלים מציפיות גבוהות,מפרפקציוניזם,משונות לימודית וחברתית, דעות קדומות וחוסר יכולת להתמודד עם הלחצים הסביבתיים הגורמים לבלבול,אכזבה,דכדוך, זלזול בהישגים הנורמטיביים ירידה בערך העצמי וקשיים בהשתלבות החברתית והלימודית .

עלינו לזכור שהצורך של ילדים מחוננים במענה לימודי הוא בסיסי ועמוק, ומהווה צורך קיומי שלא ניתן לוותר עליו. מחסור באתגרים עלול לפגוע בנפשם של הילדים הללו, ובמה שמייחד אותם והופך אותם למה שהם סקרנים, בעלי ההתלהבות וחדוות הלמידה. חוסר המענה ליכולות הגבוהות שלהם עלול לגרום לנזק בלתי הפיך ולגרום לעצלות, תסכול, התנתקות, מחסור בהרגלי למידה והרגלי התמודדות עם קשיים וכישלונות ועוד.


כיתות לעידוד מצוינות

לא פעם השתלבות בכיתת מצוינות בהתאם לאבחון כיתת מחוננים , כיתות נחשון או מופת, מקלה על הילד להתמודד נכון עם האתגרים החברתיים והלימודיים ועם לחצי הסביבה.

בכיתות אלו יזכה המתבגר לתמיכה בפיתוח יכולותיו ובעיצוב אישיותו, לזיהוי והכרה בכישוריו הייחודיים, רכישת מיומנויות חברתיות משמעותיות ובעיקר מימוש הפוטנציאל האישי שלו.


רגע לפני קבלת ההחלטה

לפני שאתם מקבלים החלטה חשוב לפגוש את הצוות החינוכי ולהתרשם מיכולתם לאתגר את הילד ולהיות רגישים לצרכיו החברתיים,להתרשם מנכונות הצוות לעודד למצוינות ולתמוך בילד בהשתלבותו הלימודית והחברתית ,חשוב מאוד לבדוק האם בית הספר מקיים פעילויות חברתיות המעודדות סקרנות ויצירתיות ולמידת כישורים חברתיים הקריטיים למתבגר.

בהצלחה!

השאר תגובה

× שלחו לי הודעה בוואצאפ