052-9770455 :פנו אליי
שיפור קשב וריכוז

שיפור קשב וריכוז

איך אפשר לשפר מיקוד קשב וריכוז בדרך האפקטיבית ביותר?

האם פעם הסתכלת על העולם דרך קלידוסקופ?

התמונות מתחלפות במהירות,קשה להתמקד באחת מהן, העולם נראה מבולבל, לא ברור ותזזיתי, כך רואים את העולם רבים מהלוקים בהפרעת קשב וריכוז ADHD.

בואו נדמה שדה תעופה מלא במטוסים נוחתים וממריאים ,הפקח נרדם ,
מה קורה למטוסים?
מה התחושה של הטייס כשהוא רואה שהפקח איננו?
אצל הילד עם בעיות קשב וריכוז הפקח איננו, הוא מתפקד ללא פקח פנימי
מה שלרוב האנשים יש.
ההורים ,כמבוגרים משמעותיים בחיי הילד צריכים להיות הפקח המפקח על תנועת המטוסים במוחו של הילד ולגרום לו לנחות בשלום מכל הבחינות.

ילדים, מתבגרים ומבוגרים בעלי ADHD ולקויות למידה קיבלו גם מתנה וגם אתגר.
הם יצירתיים,חכמים, אוהבי הרפתקאות, אנרגטיים, סקרנים ועוד.
לצד זאת, הם בד"כ מתמודדים עם קשיים יומיומיים בתכנון, ארגון וסדר, בניהול וויסות רגשות, ובעקביות בבצוע משימות בעלות ערך לטווח הארוך,הם אימפולסיביות ומתקשים בוויסות ההתנהגותי וחסר להם מנגנון הדיבור הפנימי.

אחת השאלות המטרידות את ההורה לילד כזה היא איך אוכל לעזור לילד שלי להתמודד בבצוע משימות בעלות ערך לטווח ארוך? איך אצליח להקנות לו הרגלים של עבודה ואחריות?

דרך אחת היא פרוק משימות למשימות קטנות. פירוק הבעיה" לגורמים" זוהי אסטרטגיה שיכולה לעזור בהתמודדות עם בעיות מורכבות בחיים של כולנו,וקריטית אצל אנשים עם ADHD. לבעלי ADHD קשה לתכנן אופרטיבית בשונה מאדם אחר שמתכנן משימות באופן ספונטאני ואינטואיטיבי לכן חשוב לפרק את המשימות למשימות קטנות שניתן לזכור ולהצליח.

ילדי ADHD יודעים ומכירים את טעמו של הכישלון,הם איבדו כל ביטחון ביכולותיהם, בהתמודדות מול כל מטלה הם ישקיעו את רוב האנרגיה בהתמודדות עם הפחד מכישלון ויישארו נטולי כוח להתמודד עם המטלה עצמה. ילד עם ADHD צבר חוויות של כישלון,סיגל לעצמו הרגלים המונעים ממנו השתלבות לימודית וחברתית עלינו לגרום לו לחויות הצלחה ולמוטיבציה לאמץ הרגלים חדשים.

שיטת הקאיזן מציעה דרך הממיסה התנגדות ועוקפת מכשולים
היא מציעה דרך להשגת הצלחה גדולה ומתמשכת באמצעות צעדים קטנים ועקביים, לכן שיטה זו מתאימה מאוד לבעלי ADHD .
על פי שיטת הקאיזן כדי להטמיע הרגל חדש יש לעשות מספר רב של פעולות עד שנוצר הרגל חדש,ההרגל החדש שובר את מעגל הכישלון ויוצר מעגל של הצלחה
השלבים על פי שיטת הקאיזן:
1.-מחיקת ההרגל הישן ע"י פעולות מעשיות
2.-פרוק הבעיה לבעיות הכי קטנות שאפשר.
3. תגמול על הצלחה של כל פעולה.


כ
יצד זה פועל בשטח?

התארגנות הבקר היא חוויה מתסכלת בהרבה בתים ומתסכלת עוד יותר בבית עם ילד ADHD כדי להקל על התארגנות הבקר נכין רשימת כל המשימות הקטנות הקשורות להתארגנות הבוקר: יקיצה, יציאה מהמיטה, הליכה לשירותים, שטיפת פנים, צחצוח שיניים, לבישת חולצה, לבישת המכנסיים, נעליים, רכיסת השרוכים, ארוחת בקר, נשיאת הילקוט בצורה נכונה ועוד…

התמקדו במשימה אחת כמו שריכת השרוכים, צחצוח שינים או כל משימה אחרת ששייכת להתארגנות הבוקר.
חיזרו עליה עד שהילד יוכל לבצע אותה באופן עצמאי,תגמלו את הילד על הצלחה,בכל פעם הוסיפו משימה קטנה נוספת עד אשר התארגנות הבקר תהיה קלה ונעימה,התארגנות נעימה בבקר היא זאת שתשפיע כיצד יראה היום שלכם ושל ילדכם..
זהו צעד ראשון להצלחה גדולה.

ובנימה אישית אני מאמינה כי אנשים בעלי AD(H)D יכולים לממש את המתנה שקיבלו ולהגיע לביטוי מלא של היכולת שלהם, וכי תפקיד ההורים להראות להם את הדרך הטובה ביותר לעשות זאת.
ניסיוני הרב לימד אותי שההורה הוא הדמות משמעותית וחשובה היכולה לעזור לילד בהתמודדות עם הבעיה ורק ההורה יכול לתמוך ולהעצים את תחושת הערך העצמי , ולעזור לילדו להגיע למימוש הפוטנציאל האדיר שיש בו..לכן היום אני מתמקדת במתן כלים להורים לילדים עם בעיות קשב וריכוז הרוצים להתמודד טוב יותר עם הקשיים שהבעיה מזמנת.

השאר תגובה

× שלחו לי הודעה בוואצאפ